Jak robić ostre zdjęcia

11

Zrobiłem zdjęcie i jest ono nieostre  – jak robić ostre zdjęcia, kilka praktycznych porad.

Pamiętajcie jedno, dopóki nie wywołamy filmu lub nie zrzucimy zdjęć z aparatu na komputer, nie jesteśmy w stanie ocenić tak naprawdę czy zdjęcie jest ostre. Bardzo frustrującym może być fakt, że wracamy z sesji do domu i okazuje się, że większość zdjęć jest do powtórzenia. Wszystko ok, jak chodzi o zdjęcia, które możemy powtórzyć, a jeśli nie ma takiej możliwości ?

Przedstawię kilka podstawowych zasad / sztuczek które zwiększają nasze szanse na wykonania ostrych fotografii.

Nie wierz w pełni autofokusowi
Nawet najlepszy aparat z najlepszym obiektywem nie zapewni nam , że autofocus ustawi poprawnie ostrość. Nie każe zdjęcie da się poprawnie zrobić z autofokusem. Słabe warunki oświetleniowe, robienie zdjęcia przez szybę lub za kratami, mogą oszukać każdy sprzęt. Nie obawiaj się używać, ostrzenia ręcznego, które np. w makrofotografii jest niezbędne do prawidłowego nastawienia ostrości. Zawsze przed naciśnięciem spustu migawki, kontroluj czy nic się nie zmieniło. Korzystaj z funkcji ręcznego doostrzenia, jeśli posiadany sprzęt ma taką możliwość.
Gdy aparat ustawia punkt ostrzenia automatycznie nie zawsze ustawia tam gdzie chcemy. Większość aparatów, ma już możliwość ręcznego ustawienia punktu w którym aparat ma ustawić ostrość. Znajdź tą funkcje w swoim aparacie i dokładnie się z nią zapoznaj.

Ustawiaj możliwie krótki czas naświetlania

Im czas naświetlania jest krótszy tym rosną nasze szanse na nieporuszone zdjęcie. Stara zasada o której zapominają osoby zaczynające swoją przygodę od fotografii cyfrowej mówi -„maksymalny czas naświetlania powinien być odwrotnością wykorzystywanej ogniskowej obiektywu”. Jeżeli wykonujecie zdjęcie z użyciem ogniskowej 100 mm, to ustawiony czas naświetlania nie powinien być dłuższy niż 1/100 s. Oczywiście im ten czas będzie krótszy tym lepiej dla ostrości wykonywanych zdjęć.

Korzystaj ze statywu, zawsze gdy jest to możliwe

Dzięki korzystaniu ze statywu możemy wyeliminować większość drgań, nasz aparat nie zmienia swojego położenia , dzięki temu znacznie wpływa na poprawe ostrości naszych zdjęć. Pamiętajcie, statyw powinien być stabilny a co za tym idzie i ciężki. Niejednokrotnie szkoda sprzętu który nam się przewróci od podmuchu wiatru a niejednokrotnie to sprzet ważący kilka kilogramów. Systemy stabilizacji, mogą tylko wprowadzić zakłócenia, więc lepiej je wyłączyć.

Używaj zdalnych wyzwalaczy, wężyków spustowych lub samowyzwalaczy

W szczególności na długich czasach naświetlania, każde dotknięcie aparatu Każde nasze dotknięcie aparatu wywołuje drgania które mają wpływ na jakość zdjęcia.

Wstępne podniesienie lustra

Podczas naciskania spustu migawki, aparat najpierw podnosi lustro, odsłaniając matrycę światłoczułą, pozwalając na jej naświetlenie i odwzorowanie obrazu. Niestety podnoszące się lustro wywołuje mikrodrgania, które negatywnie wpływają na ostrość wykonywanego zdjęcia. Nie zauważamy tego przy bardzo krótkich czasach naświetlania, ale przy dłuższych, ma to duże znaczenie. Jeśli uruchomimy opcję „wstępnego podnoszenia lustra, jego ruch nie będzie wpływał na jakość fotografii. Przypomniałem sobie swoje początki z ta funkcją. Robilem zdjęcia na festynie i obserwowałem wydarzenia, poprzez wizjer aparatu. Nadszedł właściwy moment, nacisnąłem spust i zanim sobie uświadomiłem, że muszę nacisnąć drugi raz, właściwy moment przepadł. Pamiętajcie o jednym – pierwsze naciśniecie spustu to podniesienie lustra, drugie naciśniecie, to zrobienie zdjęcia.

Wykorzystuj tryb seryjny w aparacie

Sztuczka zwiększająca szanse na wykonanie przynajmniej jednego nieporuszonego zdjęcia.

Używaj jasnych obiektywów

To jest raczej życzenie, dla każdej osoby, bo ceny optyki każdy wie jakie są. Jasny obiektyw zapewni robienie zdjęć przy krótszych czasach. Jasna optyka z założenia umozliwia ostrzejsze zdjęcia, po prostu jest droższa i wykonana z lepszych materiałów.