Co to jest Bokeh

Blue_Bokeh_by_onixaStock

Jak oglądamy zdjęcia, bardzo często przyciąga uwagę na nich, nie pierwszy a drugi plan.

To co przyciąga wzrok to bokeh, sposób oddawania nieostrości obiektów znajdujących się poza głębią ostrości, z japońskiego słowa bo-ke oznaczającego rozmycie, w latach 90-tych dodano do tego słowa końcówkę „h” w celu zbliżenia jego angielskiej wymowy do dwu sylabowej wymowy japońskiej. Kształt tego rozmycia zależy od budowy obiektywu a w szczególności kształtu i ilości listków przysłony. 

BokehDla tych efektów właśnie używam często starych, manualnych obiektywów z solidnym szkłem i ciekawymi listkami przysłony. Przy odpowiednim dystansie i ogniskowej obiektywu powstaje piękny bokeh – obiekty w tle rozmywają się w kształcie otworu przysłony. Zdjęcie obok jest zrobione 3o letnim obiektywemMir 1B 1,8/37, posiadającym 9 listków przysłony. Dzięki takiej ilości listków, uzyskane zostały prawie idealne kółeczka w tle.

Im więcej listków przysłony tym powstają pełniejsze kółka na rozmyciu. Rozmyte tło najprościej uzyskać za pomocą jasnego obiektywu i długiej ogniskowej.

Coraz więcej ludzi upraszcza sobie uzyskanie odpowiedniego bokehu. Pomyślało po co mam stosować rożne obiektywy, jak może uzyskać bokeh o każdym kształcie na jednym obiektywie. Bokeh zależy przecież od otworu przez który robione jest zdjęcie a wiec zastosujmy nakładkę na obiektyw z wyciętym odpowiednim kształtem np. ptaszka i to będziemy mieli na rozmytym tle. Osobiście jestem tradycjonalistą i wole na zdjęciu podziwiać konstrukcje obiektywu niż dziurkacza artystycznego, dlatego nie będę opisywał metod McFotografii.